Mick Cronin'in UCLA'daki çılgınlığının (kazanan) bir yöntemi var

doyoutravel

New member
Sanki üzüm kırıyormuş gibi kenar çizgisinde tepinip duran deli bir adama benziyor.

Yetkililere ve kendi oyuncularına eşit bir şekilde bağıran ulumaları her arenanın üst kısımlarından duyulabilir.

Kazan ya da kaybet, daha sonra kamuoyuna yapılan yorumlarında sözler serbestçe akıyor, hiç kimse sert eleştirilerden kaçınmıyor.

Bazıları bu animasyonlu gösterileri görüyor ve Mick Cronin'in tacizde bulunup bulunmadığını merak ediyor.

Oyuncuları, kendilerini nereye götüreceğini bilerek hakarete davet etmeye geldiler.

UCLA basketbolunun rehberliğinde hafif bir lise oyuncusundan Final Four katılımcısı ve Naismith kolejinde yılın savunma oyuncusuna dönüşen Minnesota Timberwolves çaylağı Jaylen Clark, “Nasıl hissettiğiniz umrunda değil” dedi. koç. “Sen kendin görmesen bile senden alabileceğini düşündüğü her şeyi alacak.”

UCLA koçu Mick Cronin, takımın Ocak 2023'te Tempe, Ariz'de Arizona State'e karşı oynadığı maçta Jaylen Clark (0) ile konuşuyor. UCLA, 74-62 kazandı.

(Darryl Webb / Associated Press)

Bruins'in bunu görmesi genellikle uzun sürmez. Uyumlu Steve Alford'un takımında oynamak için kaydolan pivot Kenneth Nwuba, kendisini beş sezon daha zorlu Cronin'in yönetiminde bulurken, bir keresinde ikinci akıl hocasına şaşırtıcı bir mesajla yaklaşmıştı.

“Koç,” dedi Nwuba ona, “sen bağırdığında daha iyi oynuyoruz.”

Bu pek fazla bir soru değil. Bir YouTube aramasına “Mick Cronin” yazın ve açılır menüde otomatik olarak doldurulan seçeneklerden biri “Mick Cronin mad” olur.

Evet, bu sezon aldığı üç teknik faulün ötesinde de sıcak koşabilir, kırmızı çizgileri Cincinnati'deki günlerine kadar uzanıyor.

Açılan videolar arasında “Mick Cronin, Shootout kavgasından sonra çok üzgün”, “Mick Cronin, Xavier bench'iyle dövüşmeye çalışıyor” ve “UCLA koçu oyuncuları BLAST'a koyuyor!!” gibi videolar yer alıyor.

Westwood'a gelişinden bu yana serbestçe dolaştı ve kadrodaki neredeyse herkese seslendi. Cronin'in bu sezonun başlarındaki kayıtlarını dinleyin…

Birinci sınıf gardiyanı Sebastian Mack: “Kıdemli bir takımda maç başına yaklaşık beş dakika oynardı.”

Birinci sınıf gardiyanı Ilane Fibleuil'in top kaybı yapması hakkında: “Topa ilk kez dokunduğunuzda, Michael Jordan olmaya çalışıyorsunuz ve bakın ne oluyor.”

Birinci sınıf forveti Berke Büyüktuncel'in saha arası kötü pas atması üzerine: “Bunu tersine çevirmenin yeni yollarını icat ediyoruz.”

Eski şutör guard David Singleton, koçun UCLA işini kabul etmesinden kısa bir süre sonra, 2019 baharında Cronin ile ilk karşılaşmasında sözlü saldırıların geleceğini hissetmişti.

Singleton, “Kiminle konuştuğunu bilmiyordum” dedi, “ama başını kaldırıp şöyle dedi: 'Video neden hazır değil? Eğer koç için çalışıyor olsaydın [Rick] Pitino, çoktan kovulmuş olurdun.' Ben de kiminle konuştuğunu merak ediyorum. Ciddi mi? Videoyu çeken adamla konuşuyordu. Yani 'Ah, tamam, bu adamın ciddi bir işi var' gibiydi. ”

UCLA antrenörü Mick Cronin mola sırasında Jaime Jaquez Jr., David Singleton, Prens Ali ve Tyger Campbell ile konuşuyor

UCLA antrenörü Mick Cronin, Los Angeles'ta Colorado'ya karşı 2020 maçında Jaime Jaquez Jr., David Singleton, Prens Ali ve Tyger Campbell ile konuşuyor.

(Michael Owen Baker / Associated Press)

Bazı hayranlar ona, kurgusal savaşçı Conan'ın şakacı bir versiyonu olan Barbar Cronin adını verdi. Etkilendiği kişiler arasında sıcak ama saçma sapan bir lise koçu olan babası ve huysuz üniversite ikonları olan iki eski patron yer alıyor: Bob Huggins, en iyi koşullar altında bile oldukça huysuz biri ve Pitino, St. John'un oyuncuları geçen hafta sonu son 10 maçında sekizinci kez kaybettikten sonra “yaklaşık beş kişi yanal olarak yavaş” dediler.

Cronin's Bruins (toplamda 14-12, Pac-12'yi 9-6) farklı bir yolda ilerliyor; son 10 maçının sekizini kazanarak Cumartesi gecesi Pauley'de USC'ye (10-16, 4-11) karşı rekabet mücadelesine girdi. Pavyon. Bu, takımla çıktığı üç NCAA turnuvasının bir parçası olarak UCLA'yı 2021 Final Four'un yanı sıra iki Sweet 16'ya da götüren bir koç için sezon sonundaki bir başka yükseliş.

Ayrıca dört oyuncunun NBA seçmelerine seçilmesine yardımcı oldu (ikisi ilk turda), diğer birkaçını da G League'e ve denizaşırı profesyonel takımlara gönderdi. Efsanevi selefinin öğretilerine büyük ölçüde güvenen Cronin, sonuçları kamuoyunun fikrinden üstün tutuyor.

Cronin, “Bazen insanlar benim huysuz ya da sinirli olduğumu ya da umurumda olmadığını düşünüyor” dedi ve şöyle devam etti: “Bunu kibir olarak söylemiyorum, umursamıyorum çünkü koç [John] Wooden size övgü ya da eleştiriyi umursamamanızı, sadece işinizi yapmanızı ve iyi bir insan olmanızı söylüyor ve ben de onu almaya çalışıyorum. [my players] aynı şeyi yapmak için.”

Uzaktan izleyenler, Cronin'in kaşmir bulmak için Brillo defterini ters çevirmek gibi yumuşak bir yanının olduğunu öğrendiğinde şaşırabilirler. Takımının yakın zamanda Körfez Bölgesi'ne yaptığı gezi sırasında Stanford ve Kaliforniya'yı mağlup etmesinden sonra koç, her iki maça da katılan özel ihtiyaçları olan genç bir taraftarı birkaç dakikalığına ziyaret etti ve her görüşmeyi kucaklaşarak sonlandırdı.

İyi hissetme havası soyunma odasına da taşındı. Altın Ayılar karşısında alınan 61-60'lık galibiyetin ardından takımına seslenen Cronin, “Tek sayılık bir patlamaydı” diye espri yaptı.

Oyuncularına meydan okuduğu kadar onları da sinirlendiren Cronin, antrenmanlar sırasında popüler kültürden göndermeler yapmayı seviyor. Eski filmlerden alıntılar yapıyor – bunlardan birkaçını oyuncularına aktarıyor – ve geçen sezon, ağır bir seyahat ihlali sonrasında yıldız forvet Jaime Jaquez Jr.'a “Ray Charles bunu söyleyebilirdi” demişti.

Cronin'in Smitty Amca'dan bahsettiğini duyarsanız, oyuncunun çevresinde yer alan ve bir oyunda 20 sayı alamamak gibi önemli olmayan şeyler hakkında güçlü fikirleri olabilecek herkes için genel bir ifade kullanıyor demektir.

Üniversitedeki son iki sezonunu Cronin'in yönetimi altında geçiren G League'in Iowa Wolves forveti Chris Smith, koçun dehasının bir kısmının basketbolu başka şeylerle ilişkilendirmesinde yattığını söyledi.

“Hayatı nasıl yaşadığını basketbol oynuyorsun, biliyor musun?” Smith dedi. “Eğer sahada yarım yamalak davranıyorsanız, o zaman büyük olasılıkla hayatta da yarım yamalaksınızdır.”

“Bazen insanlar benim sinirli ya da sinirli olduğumu düşünüyor ya da umursamıyorum ve bunu kibir olarak söylemiyorum, umurumda değil çünkü koç [John] Wooden size övgü ya da eleştiriyi umursamamanızı, sadece işinizi yapmanızı ve iyi bir insan olmanızı söylüyor ve ben de onu almaya çalışıyorum. [my players] aynı şeyi yapmak için.”
— UCLA erkek basketbol koçu Mick Cronin

Yarım ölçüler asla Cronin ile uçmaz. Cronin, Clark'ın üniversiteye ilk çıkışında talimat verildiği gibi San Diego Eyaleti'nden bir oyuncuyu boksta başarısızlığını izledikten sonra, birinci sınıf öğrencisiyle bir daha asla oynamamakla tehdit etti. Ertesi gün, Bruins, Pepperdine'e karşı üç kat uzatmaya gittiğinde ve iki oyuncu faul yaptığında bile Clark yedek kulübesinden hiç inmedi.

Clark, onu oyuna sokmayı düşünen yardımcı antrenörler hakkında şunları söyledi: “Bana baktılar ve [Cronin] 'Hayır, başkası' dedi.”

Clark sonunda amansız bir savunmayla köpek kulübesinden çıkmayı başardı ve iki sezon sonra ona, en çok sapmayı kaydeden oyuncuya verilen takımın Aç Köpek Ödülü'nü kazandı.

Belki de Cronin'in oyuncuları arasındaki popülaritesinin en iyi ölçüsü, beş sezonda yalnızca dört tanesinin transfer olması ve şu anda profesyonel olarak oynayanların eski koçlarını görmek için geri dönmeleridir. Clark, Singleton, Amari Bailey ve Johnny Juzang, Bruins'in Pazar günü Pauley Pavilion'da Utah ile oynadığı maça katılanlar arasındaydı.

Bu, yüksek hacimli bir söylentiye konu olmaktan her zaman hoşlandıkları anlamına gelmiyor. Singleton, bir keresinde antrenörünün Juzang'ı şut atması için perdelemesi için ona bağırdığını hatırladı.

Singleton, “Ona 'Anladım' der gibi bakıyorum ve o bana bağırmaya devam etti ve içeri girme zamanı geldiğinde onu ayarladım ve Johnny açıktı ve o da onu devirdi” dedi. “A baktım [Cronin] ve ben 'Sana söyledim, anladım' dedim ve o da 'Pekala, tekrar yap' dedi. Bu sürekliydi, sanki daha fazlasını istiyormuş gibi, her zaman daha fazlasını talep ediyordu.”

UCLA antrenörü Mick Cronin, Aralık 2022'de Washington State'e karşı oynanan bir maçta guard Tyger Campbell ile konuşuyor

UCLA koçu Mick Cronin (solda), gardiyan Tyger Campbell (10) Aralık 2022'de Washington State'e karşı oynanan bir deplasman maçında yanından geçerken tepki gösteriyor.

(Genç Kwak / Associated Press)

Bütün bu bağırışlar Bruins'i sarsıyor mu? Bazen. Singleton, takımın en son Final Four sezonunun ortasında oyuncuların dalgalanmayı tartışmak için bir araya geldiğini söyledi.

Singleton, “'Bize bağırıyor diye korkmuş gibi davranamayız' dedik” dedi. “Dolayısıyla bundan sonra takım olarak gerçekten yola çıktığımız, nasıl söylediğini değil ne söylediğini dinlediğimiz zaman olduğunu söyleyebilirim.”

Bu yaz 53 yaşına girecek olan Cronin, bebekken babasının takımlarından başlayarak tüm hayatını soyunma odalarında geçirdikten sonra genç oyuncularla ilgilenme konusunda doktorası olduğunu söylemekten hoşlanıyor. Sunumunu her oyuncunun kişiliğine ve deneyim seviyesine göre uyarlamaya çalışıyor. Bunun gibi yedi birinci sınıf öğrencisi olan bir takım için bu özellikle zorlayıcı olabilir.

Cronin, “Biraz hissetmeniz gerekiyor” dedi. “Her zaman haklı olmuyorsunuz ama dikkatli olmanız ve deneme yanılma yoluyla kimin neye tepki verdiğini görmeniz gerekiyor. Bazı oyunculara ne kadar agresif koçluk yaparsanız o kadar iyi oynarlar. Diğer adamlar kabuğa girebilir. Dolayısıyla buna dikkat etmeniz gerekiyor.

“Biz başlangıç atıcısı gibiyiz ve bu uzun bir sezon, pek çok farklı mücadeleniz var. Tüm sezon boyunca her smaçöre hızlı top atamazsınız, değil mi? Bu yüzden zaman zaman değişiklik yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bilirsin, biraz softball'a, biraz vuruş antrenmanına ihtiyaç duydukları zamanlar vardır. Bazen de ortadan veya belki de çenenin altından hızlı topa ihtiyaç duyuyorlar; geri tepmeye ihtiyaç duyabiliyorlar.”

Cronin, eğer bir oyuncuya karşı özellikle sert davranıyorsa, daha sonra ona geri dönerek kariyerinde gitmek istediği yere gelmesine yardım etmeye çalıştığını ona anlatmaya çalıştığını söyledi. Ne zaman maçlar sırasındaki hatalardan dolayı oyuncuları çekse, koçun konuyu tartışmak ve zihinsel olarak geri dönmeye hazır olduklarından emin olmak için onlarla bir asistanı kontrol etmesi gerekiyor.

UCLA koçu Mick Cronin ve bazı oyuncuları Bruins'in galibiyetinin son anlarını izliyor

UCLA antrenörü Mick Cronin ve bazı oyuncuları, 22 Mart 2021'de Indianapolis'te Bruins'in Abilene Christian'a karşı kazandığı galibiyetin son anlarını izliyor.

(Mark Humphrey / Associated Press)

Mack, Cronin'in prognostik becerilerine dayanarak üniversitedeki ilk sezonuna girdikçe mesajlarının giderek daha fazla yankı uyandırdığını fark etti.

Mack istemeden Wooden'in takma adına atıfta bulunarak, “Ona büyücü demek istemezdim,” dedi, “ama demek istediğim, söylediği şeyler genellikle sonunda oluyor.”

Cronin'in sade düşüncelerini medyayla paylaşma eğilimi ne olacak? Bir zamanlar Cronin tarafından olması gerektiği kadar dominant olamayacak kadar “fazla iyi” olarak tanımlanan eski UCLA pivotu Myles Johnson, bunun üniversite basketbolunun en iyi markalarından birinin menajeri için oynamanın gerektirdiğini söyledi.

Johnson, “Burası UCLA, UCLA için oynarken kendinizi daha yüksek bir standartta tutmalısınız ve bunu hepimiz biliyorduk” dedi Johnson, “ve bu medyada yayınlansa ve medyada size karşı sert davransa bile, çoğu Söylediği şey gerçek olduğunda, bunu sanki yoktan uyduruyormuş gibi değil.”

Cronin için, yaklaşık on yıl önce Cincinnati'de 2014-15 sezonunun son 25 maçını kaçırmaya zorlayan arteriyel diseksiyon adı verilen bir beyin anormalliği yaşadığından beri yumuşadığını söylemek kolay olurdu, ancak antrenör durumun böyle olmadığını kabul etti.

Cronin, “Bu bir yalan olurdu” dedi. “Yaşlanıyorsun, biliyorsun, hepimiz, teorik olarak biraz daha akıllı oluyorsun. Böylece kendine daha iyi bakarsın, daha çok dinlenirsin, bilirsin, bu tür şeyler.”

Oyuncularınızın işini kolaylaştırmanıza gerek yok. Sonuçlar göz önüne alındığında umursamıyorlar gibi görünüyor.

UCLA koçu Mick Cronin ve oyuncular 20 Ocak'ta Arizona'ya karşı yapılacak çağrıyı bekliyor

UCLA'dan Kenneth Nwuba (14), Sebastian Mack (12), Lazar Stefanoviç (arka), baş antrenör Mick Cronin (ön sağdan ikinci) ve Dylan Andrews (2), deplasmanda oynanan maçın ikinci yarısında hakemlerin çağrısını bekliyor. 20 Ocak'ta Arizona.

(Darryl Webb / Associated Press)

Bu sezondan önce Utah'tan UCLA'ya çoğunlukla Cronin'in gelişmesine yardımcı olabileceğini düşündüğü için getirilen guard Lazar Stefanoviç, “O, sizi sınırlarınızı zorlamaya ve her gün en iyi performansınızı elde etmeye çalışan biri” dedi. Genç oyuncu şu anda sayı (11.1) ve ribaund (6.1) açısından kariyerinin en yüksek ortalamalarını yakalıyor. Her genç oyuncunun ihtiyacı olan şeyin bu olduğunu düşünüyorum.”

Belki de bu yüzden, bazı hayranların çığlık atan kötü adam olarak gördüğü adam için oynayanlar için sessiz anlar en çok öne çıkıyor. Singleton, Cronin için oynadığı dönemdeki en sevdiği anıları arasında, Final Four'a kalmalarını kutlamak için koçunun üzerine konfeti dolu bir Gatorade konteyneri döktüğünden bahsetmişti.

Her şeyi anlatan hafif bir hışırtıydı bu.